Alergia: obecnie jeden z ważniejszych kłopotów ludzi w bardzo różnym wieku

Alergia
Jeszcze kilkanaście lat temu alergie były rzadko spotykane. Obecnie zmagają się z nimi nie tylko najmłodsi, ale też osoby dorosłe.Coraz częściej uczulenie pojawia się u osób, które pięćdziesiąte urodziny mają już za sobą. To właściwie z tego powodu rośnie liczba lekarzy mających specjalizację z alergologii, którzy są naprawdę niezbędni. Bez nich dobre leczenie alergii jest po prostu niemożliwe.

Katergia
Autor: mikael altemark
Źródło: http://www.flickr.com

Alergia w wielu wypadkach dość silnie się objawia. To, jakie dolegliwości towarzyszą osobie z alergią zależne jest od czynnika, który wywołał reakcję alergiczną. W sytuacji uczulenia na pyłki roślin zazwyczaj mamy do czynienia z katarem siennym. Naturalny wówczas jest wysięk z nosa, łzawienie oczu, kaszel i kichanie. Alergie układu pokarmowego cechują się zazwyczaj wysypką, swędzeniem skóry oraz problemami z układem pokarmowym. W przypadku alergii kontaktowych, czyli tych na kosmetyki czy żel do płukania często mamy do czynienia z wysypką i świądem.

Rozpoznanie czynnika który wywołuje alergię to podstawa do właściwego leczenia. Dlatego tak spore znaczenie mają dzisiaj testy alergiczne. Stosowane obecnie testy alergiczne to zarówno testy wykonywane na przedramieniu , jak i na plecach. Te drugie będą pozwalały na równoczesne sprawdzenie większej liczby alergenów. Testy alergiczne nie powinny być wykonywane wiosną, latem i wczesną jesienią, a więc w okresie pylenia różnorodnych roślin. Lekarze alergolodzy są zgodni co do tego, że testy takie wykonywać trzeba zimą. Wtedy nie ma ryzyka, że do już i tak podrażnionego organizmu zostanie wprowadzona dodatkowa dawka alergenu, a reakcja alergiczna będzie mogła stać się niezwykle potężna.

Pośród metod leczenia alergii znajduje się przede wszystkim odczulanie. Wykonywane ostatnio odczulanie daje naprawdę dobre efekty i pozwala raz a dobrze uporać się z alergią. Można jednak wiedzieć, że taki sposób leczenia wymaga potężnej cierpliwości. Na efekty można czekać nieraz nawet kilka lat. Alergicy, którym z pomocą takich serii zabiegów udało się pokonać alergię zgodnie potwierdzają jednak, że warto było czekać. Po odczulaniu nie muszą już zmagać się z trudnymi nieraz do zniesienia objawami alergii, które mogły poważnie utrudniać normalne funkcjonowanie.