Co czyha na nas w lecie – kilka często występujących sytuacji

Kleszcz
Lato, to pora roku, gdy zdecydowanie więcej i częściej można pobyć na świeżym powietrzu i cieszyć się obecnością słońca i wysokich temperatur. Możemy aktywnie uprawiać sport, leżeć całymi dniami na hamaku czy grillować razem z bliskimi pod lazurowym niebem. Zwykle więc ta pora roku kojarzy się nam bardzo dobrze i chcielibyśmy, by trwała możliwie długo. Jednakże w lecie czyhają na nas również najróżniejsze zagrożenia. Jakie?

Rzecz jasna warto uważać wtedy na swoje zdrowie, nie tyle z uwagi na przeziębienia czy możliwość skręcenia nogi na śliskiej nawierzchni, jak ma to miejsce w zimie, ile ze względu na najróżniejsze dolegliwości, jakie dominują właśnie latem. Zalicza się do nich rzecz jasna różnego typu alergie, na które choruje wielu ludzi. Mogą być naprawdę uciążliwe i potrafią wyraźnie uprzykrzyć nam wakacje. Warto zatem wykonać porządne testy, na co jesteśmy uczuleni, żeby móc omijać konkretne alergeny lub jak najlepiej się przed nimi zabezpieczać.

malunek - dziecko
Autor: jurek_jjt
Źródło: http://www.flickr.com

W lecie dobrze wykonać też test na boreliozę, biorąc pod uwagę, że o tego rodzaju przypadłości słyszymy bardzo często. Prawdą jest, że ugryzienie kleszcza może być niezwykle groźne dla ludzkiego organizmu, dlatego należy właściwie się zabezpieczyć, szczególnie przed udaniem się w bardziej zalesione obszary, gdzie prawdopodobieństwo spotkania kleszczy jest dużo większe. Najlepiej w praktyce omijać tego typu tereny, jednakże, jeżeli już koniecznie musimy znaleźć się w ich zasięgu, stosownie się ubierzmy i miejmy przy sobie odpowiednie preparaty, które pozwolą w razie potrzeby szybko zareagować.

Oczywiście latem grożą nam również różnego typu wypadki, za którymi idą kontuzje i złamania, co zazwyczaj wynika z intensywnego uprawiania sportu czy ogólnie dużej aktywności fizycznej. Sport to zdrowie, jednak na bieżąco też musimy brać pod uwagę to, że mogą przytrafić się rozmaite kontuzje, nawet, jeśli usiłujemy być ostrożni i nie szarżujemy za bardzo z aktywnością. Najlepiej zachować umiar i rozsądek, jako że wielu urazów pojawiających się w ten sposób nie da się łatwo wyeliminować i często pamiątka po feralnych skokach do wody, czy wspinaczkach pozostaje na zawsze.