Czym są pneumokoki oraz czy warto szczepić dzieci w tym zakresie? Jakie są najbardziej znane szczepionki?

Szczepionka
Ostatnio wiele mówi się o konieczności szczepień pociech przeciwko pneumokokom. Sporo rodziców zabiera głos w tej sprawie, dzieląc się na tych, którzy nie szczepią dzieci oraz zwolenników szczepień. Z czym związany jest problem ze szczepieniami jak również czym są pneumokoki?

Należałoby przedyskutować z doktorem możność zaczepienia dziecka przeciwko pneumokokom. Lekarz bezsprzecznie odpowie na Twoje pytania oraz rozproszy wątpliwości. Choroby, które są wywołane pneumokokami, mają oczywiście swe objawy. Każdy rodzic, niezależnie od tego czy zaszczepił dziecko czy też nie, niewątpliwie winien wiedzieć, jakie są pneumokoki objawy (dowiedz się więcej). Są one niezwykle zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak wiek dziecka bądź miejsce zakażenia. Chociaż rodzice bezsprzecznie powinni zwrócić szczególną uwagę na deficyt apetytu u dziecka, temperaturę, dreszcze, duszności czy też wymioty. Ponadto zakażenie pneumokokami może objawiać się również światłowstrętem, przyspieszeniem tętna oraz oddechu, mało tego wolno zauważyć także ból brzucha, osłabienie albo płacz.

www
Autor: Naval Surface Warriors
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli zauważymy jakiekolwiek alarmujące ślady u naszego dziecka, jak najszybciej winniśmy udać się do doktora, a najlepiej na pogotowie bądź od razu do szpitala. Zakażenia pneumokokami nie można bagatelizować, powinno się działać jak najprędzej. Lekarz bezsprzecznie postawi odpowiednią diagnozę oraz zaleci konkretne postępowanie w razie zakażenia.

Kiedy chodzi o to jak poznać chorobę, to powinniśmy powiedzieć, że sporo będzie zależeć od jej ulokowania oraz wieku schorowanej osoby. Nie mniej pneumokoki objawy zaoferują na początku dość ciężko rozpoznawalne, bo ma szansę pojawić się gorączka, wymioty, biegunka, płaczliwość u dzieci, duszności, brak apetytu, a to wszystko w pierwszej kolejności ma możliwość być pomylone z innymi schorzeniami takimi jak zapalenie ucha, które wtenczas również może występować. Przez to tak istotne okazuje się być to, by przy tego rodzaju objawach jak najprędzej udać się do lekarza, ponieważ jedynie on ma szansę wydać właściwą ocenę, a choroba ta przebiega szybko i może okazać się tragiczna w skutkach.

Ochraniają one przed zakażeniem najpopularniejszymi rodzajami pneumokoków, jakie bardzo często powodują choroby inwazyjne. Kolejny typ to szczepionki polisacharydowe, które można stosować dopiero po drugim roku życia. Bronią organizm przed zakażeniem dwudziestoma trzema najbardziej częstymi rodzajami pneumokoków, jakie w Polsce odpowiadają za mniej więcej 80% zakażeń inwazyjnych. Jak widzimy jest to temat, jaki dotyczy bardzo wielu osób. Nie możemy go przez to lekceważyć.