Jak należy umeblować stomatologiczny gabinet, jakiego rodzaju wyposażenia będzie on wymagał.

stomatolog - odbitka
Próchnica zębów jest jedną z najczęściej spotykanych chorób naszego społeczeństwa. I to mimo coraz nowocześniejszych past do zębów, szczoteczek czy też środków chroniących w dalszym ciągu ogromne ilości osób mają kłopoty z zębami. W dużym stopniu przyczynia się do tego brak należytej higieny. Niestety najlepsza nawet szczoteczka nie umyje sama zębów, jeśli jej właściciel nie będzie się tym zajmował regularnie, to tu już nic nie pomoże. Jeśli dorzuci się do tego nieodpowiednią dietę, która się będzie składać z ogromnej ilości słodzonych napojów i słodyczy, to przepis na dziury w zębach gotowy.

Dentysta
Autor: Britt Reints
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawą wszystkich gabinetów dentystycznych jest fotel, nazywany również unitem. To na nim właśnie przyjmowani są pacjenci, z tego też powodu powinien on spełniać szereg ważnych parametrów. Po pierwsze niezbędna jest możliwość opuszczania oparcia w zasadzie do poziomu, dzięki czemu lekarz będzie miał dostęp z każdej strony do zębów pacjenta. Poza tym unity powinny być wyposażone w oprzyrządowanie konieczne podczas leczenia. Do najważniejszych zalicza się ssak, ślinociąg i dmuchawkę, a oprócz tego mocną lampę i zestaw rozmaitych wiertarek. To przy ich pomocy realizuje się najważniejsze stomatologiczne zabiegi a oprócz tego wykonuje przeglądy zębów – http://www.art-dental.pl/.

Prawidłowo wykonane plomby bez problemów wytrzymają wiele lat używania, oczywiście od warunkiem odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej. A im będą one mniejsze, tym więcej pozostanie prawdziwego zęba, a leczenie będzie znacznie krótsze i mniej będzie bolało.

Wiemy właściwie, że dentysta przy pracy nad naszymi zębami wykorzystuje z różnych wierteł oraz pilarek, a to powoduje, że musi on posiadać przeróżne nakładki, tak aby dobrać je do wymagań. Mimo wszystko w tym wszystkim potrzebne okazują się być mu mikrosilniki (więcej…), na które te nakładki będą zakładane i dzięki którym będą one zasilane. Jedynie dzięki takim mikrosilnikom wszystkie te narzędzia mogą działać w dobry sposób i stomatolog jest w stanie dość prędko zakończyć swoją pracę.

Uzupełnieniem wyposażenia unitu jest odpowiednia lampa do wykonywania wypełnień, obecnie właśnie w ten sposób wykonywane są najbardziej popularne. Wspomnieć również trzeba o narzędziach drobnych, używanych przy badaniu zębów i czynnością związanych z ich leczeniem.