Parę słów odnośnie wykorzystania stetoskopów oraz ofercie nowoczesnych

stetoskop pediatryczny
Stetoskop to nieodłączny element wizerunki lekarza. Badanie z wykorzystaniem stetoskopu jest podstawową czynnością wchodzącą w skład badania ogólnego pacjenta. Do czego wykorzystuje się jest stetoskop, jak wygląda badanie i czym wyróżniają się nowoczesne modele?

Do czego służą stetoskopy i w jakich warunkach powinno przebiegać badanie?

stetoskop pediatryczny
Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com

Stetoskopem odsłuchuje się płuca, serce, jak również jamę brzuszną w celu stwierdzenia intensywności perystaltyki jelit. Badanie stetoskopem powinno być przeprowadzone w cichym oraz spokojnym pomieszczeniu. Jeżeli warunki na to pozwalają, pacjent powinien być rozebrany. Małe dzieci najlepiej, by siedziały na kolanach rodziców, tak by były spokojne podczas badania. Do badań u małych pacjentów stosuje się specjalne stetoskopy pediatryczne.

Nowe modele stetoskopów – czym się cechują?

Aktualnie sprzedawane urządzenia to ukłon w stronę najnowszej technologii oraz przyszłość medycyny. Najnowsze modele stetoskopów wyróżniają się innowacyjną konstrukcją głowicy i wzmocnieniem dźwięku z jednoczesną redukcją szumów z otoczenia. Dzięki temu lekarz potrafi usłyszeć tony płuc, serca i innych narządów, nawet jeżeli wokół występuje hałas. Zaawansowane modele elektroniczne mogą mieć dodatkową funkcję nagrywania i emisji danych przy wykorzystaniu technologii bluetooth. Taka funkcja pozwala na skonsultowanie z innym lekarzem szczególnie ciężkich przypadków. Poprzez nowoczesne urządzenia możliwości diagnostyczne w kontekście badań ogólnych zostały znacząco poszerzone. Ponadto, badanie stetoskopem nie musi być nieprzyjemnie. Nowoczesne modele wyposażone są w ciepłe obwódki oraz pierścienie przyjazne dla ciała, które pozwalają wyeliminować uczucie zimna w trakcie badania. Wśród aktualnie sprzedawanych stetoskopów możemy wymienić specjalne modele stetoskopów – pediatryczne. Takie urządzenia stosowane są do badania dzieci. W stetoskopach pediatrycznych głowica jest mniejsza, a to wpływa na lepsze przyleganie do ciała małego dziecka. Takie urządzenia tworzone są w interesujących kolorach dla dzieci.