Pneumokoki – szczepionki dla najmłodszych

Szczepionka
Ostatnimi czasy słyszy się znacznie intensywniej głosy, propagujące ideę nieszczepienia najmłodszych dzieci na wszelkiego typu schorzenia. Lecz póki spore grono specjalistów nie popiera takiego podejścia, lepiej zapobiegawczo zabezpieczyć nasze dziecko, zwłaszcza przed pneumokokami. Są to drobnoustroje, które przekazywane się formą kropelkową, wywołując u większości zainfekowanych niezwykle poważne schorzenia. Z tego powodu słuszniej nie szafować zdrowiem (a niekiedy nawet życiem) swojej pociechy, i zaszczepić ją jak najszybciej.

Ogromnie niebezpieczne będą powikłania po zakażeniu pneumokokami, takie jak niedosłuch czy padaczka. Jednak w skrajnych przypadkach może niestety zakończyć się zgonem dziecka. Jeżeli wydarzy się wstrząs septyczny, to śmiertelność wynosi nawet pięćdziesiąt procent. Dlatego tak dużo mówi się o potrzebie szczepień przeciw pneumokokom. Szczepienie pneumokoki (sprawdź tę stronę) nie jest darmowe. Natomiast tutaj także do głosu dochodzą przeciwnicy szczepień. Straszą oni przed nop, czyli niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. To zaburzenia, które mogą wydarzyć się po szczepionce. Takich reakcji organizmu może być sporo, od zwykłych obrzęków i czerwonych plam, po gorączkę, drgawki, a w ciężkich przypadkach również wstrząs anafilaktyczny czy posocznica. Natomiast te najbardziej tragiczne w skutkach powikłania, występują znacznie rzadziej niż ciężkie przypadki zachorowań z powodu pneumokoków.

Szczepionka na pneumokoki - kiedy szczepić?
Autor: Andres Rueda
Źródło: http://www.flickr.com

Pneumokoki kiedy szczepić (sprawdź tę stronę)?
Drobnoustroje te, są szczególnie groźne dla maluchów do drugiego roku życia, bowiem wtedy ich układ immunologiczny nie jest zbytnio zaawansowany i często nie radzi sobie z różnymi infekcjami. A zakażenie może doprowadzić do poważnej sepsy, zapaleń górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym również płuc, zapalenia ucha środkowego i grona odmiennych, niebezpiecznych przypadłości. Lekarze zalecają, aby szczepienia przeciwko pneumokokom uskuteczniać w początkowym kwartale egzystencji smyka, aby jak najszybciej był uodporniony. Dostępne są dwa odmienne preparaty – dla dzieci do drugiego roku życia i tych starszych, mają działanie różne, bowiem w zależności od liczby lat dziecka, jego układ immunologiczny w inny sposób przyjmuje różne preparaty.

Jeżeli chodzi o to jak poznać chorobę, to musimy powiedzieć, że dużo będzie zależeć od jej umiejscowienia i wieku chorej osoby. Nie mniej pneumokoki objawy zaoferują na początku dość ciężko rozpoznawalne, bo ma szansę pojawić się gorączka, wymioty, biegunka, płaczliwość u dzieci, duszności, brak apetytu, a to wszystko w pierwszej chwili ma szansę być mylone z kolejnymi schorzeniami takimi jak zapalenie ucha, które wtedy też może wystąpić. Przez to tak ważne jest to, żeby przy tego typu objawach jak najprędzej udać się do doktora, ponieważ jedynie on ma szansę dać właściwą opinię, a choroba ta przebiega błyskawicznie oraz może być tragiczna w skutkach.

Ochraniają one przed zakażeniem najpopularniejszymi typami pneumokoków, jakie bardzo często wywołują choroby inwazyjne. Kolejny rodzaj to szczepionki polisacharydowe, jakie można używać dopiero po drugim roku życia. Bronią organizm przed zakażeniem dwudziestoma trzema najbardziej częstymi rodzajami pneumokoków, które w Polsce są odpowiedzialne za mniej więcej 80% zakażeń inwazyjnych. Jak widać jest to temat, który dotyczy bardzo wielu osób. Nie możemy go przez to lekceważyć.