Trudny okres dorastania – warto poprosić o wsparcie psychoterapeutę

psychoterapia młodzieży
Okres dorastania niesie ze sobą rozmaite trudności i dylematy. Młody człowiek często doświadcza specyficznych nastrojów, może reagować gwałtownie, podchodzić zbyt emocjonalnie do pewnych spraw. Jeżeli zachowanie dziecka budzi niepokój, a rozmowy nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto zapisać na konsultacje terapeutyczną. Odpowiednie działanie pozwoli uniknąć stanów lękowych i depresyjny oraz innych trudności w funkcjonowaniu.

psychoterapia Kraków
Źródło: flickr.com

Czas dojrzewania to niezwykle trudny etap w życiu. Młody człowiek staje przed nowymi wyzwaniami, z którymi próbuje poradzić sobie na różne sposoby. Czasami dzieje się tak, że w tym czasie nastolatek doznaje wiele cierpienia, które utrudnia tworzenie dobrych relacji i realizację obowiązku szkolnego. Wejście w nowe role życiowe oraz zbudowanie swojej tożsamości to niezwykle trudne aspekty okresu dojrzewania, stąd często nazywa się ten okres kryzysowym. W tym czasie pojawiają się różne problemy, takie jak konflikty, nieśmiałość, nerwice, depresje, zaburzenia odżywiania czy uzależnienia. Wymienione problemy mogą mieć różne przyczyny, jednakże każdy nastolatek w specyficzny sposób przeżywa ten okres w swoim życiu. By móc znaleźć ich przyczynę, a przede wszystkim rozwiązanie, warto udać się do psychoterapeuty, który pomaga w poradzeniu sobie z rozmaitymi kłopotami, z którymi zmaga się młodzież (sprawdź jak rozmawiać z dzieckiem o seksie).

W takiej kwestii jak psychoterapia Kraków oferuje spory wybór świetnych specjalistów. Także jeżeli interesuje nas konkretnie psychoterapia http://www.psycholog-wroclaw.com/oferta/psychoterapia-psychodynamiczna młodzieży Kraków (czytaj więcej) okaże się dobrym celem. W czasie wspólnej rozmowy, specjalista stara się rozpoznać na czym właściwie polegają trudności z jakimi mierzy się młody człowiek i z z jakiego rodzaju pomocy powinien skorzystać. Specjaliści proponują także spotkania z rodzicami czy opiekunami, którzy mają wątpliwości czy potrzebne jest im pewne wsparcie w trudnym okresie dojrzewania dziecka.

Jeżeli coś niepokoi rodziców, proponowana jest konsultacja psychologiczna oraz diagnoza. Najczęściej pierwsze spotkanie odbywa się przy obecności rodziców. Drugie spotkanie to zebranie istotnych informacji od dziecka i rodzica oraz omówienie przebiegu pomocy. Kolejne spotkania zazwyczaj odbywają się już z nastolatkiem, bez obecności rodzica i ustala się zasady psychoterapii. W niektórych przypadkach poza psychoterapią indywidualną proponowana jest także psychoterapia grupowa młodzieży.