W jaki sposób należy wykończyć nowoczesny gabinet stomatologiczny, jakiego rodzaju wyposażenia będzie on wymagał.

Dentysta
Nowocześnie urządzony gabinet dentystyczny powinien jak najbardziej pomagać dentystom w ich codziennych zajęciach. Rzecz jasna nawet najnowocześniejszy sprzęt nie zastąpi praktyki i doświadczenia, jednak przez jego obecność można będzie w pełni pokazać ile się umie. Wyposażenie gabinetu jest drogie, na początek trzeba się liczyć z kilkudziesięcioma tysiącami złotych na podstawowe elementy, a jeśli ktoś by chciał od razu zakupić rentgen czy mikroskop, to będzie to znacznie więcej.

Podstawą wszystkich gabinetów będzie unit, to właśnie na nim przyjmuje się pacjentów, a także trzyma wszystkie niezbędne narzędzia. Nowoczesne unity mają formę bardzo wygodnych foteli, z możliwością pełnej regulacji oparcia. Nad fotelem umieszczona jest mocna lampa, za pomocą której lekarz może sobie wszystko oświetlać przy pracy. Istotną częścią unitów są także spluwaczka oraz ssak, za ich pomocą można wyeliminować nadmiar śliny, która znacznie przeszkadza podczas przeprowadzania różnych zabiegów.

Kolejną część unitu stanowią najróżniejsze narzędzia stomatologiczne, za pomocą których dentyści wykonują swoją pracę. Najważniejsze będzie tu kilka rodzajów wiertarek do borowania, z różnymi prędkościami obrotowymi. Wiertła umieszczone są w wydzielonej sekcji unitu, w wygodnym i łatwo dostępnym miejscu, za to sterowanie nimi realizowane jest za pomocą pedałów. Dzięki takiemu rozwiązaniu stomatolog ma obie ręce wolne i może się skupić na tym, aby jak najlepiej przygotować zęba.

pejzaż - zdrowie
Autor: Kamil Porembiński
Źródło: http://www.flickr.com

Niezbędne więc będą szczypczyki, zgłębniki i lusterka, one służą do realizacji podstawowych czynności, ale też sporo innych, rzadziej wykorzystywanych. W wielu gabinetach pojawią się też zapewne rozmaite mikrosilniki, są one przydatne jeśli dany dentysta będzie się chciał zająć tego typu leczeniem.

Uzupełnieniem wyposażenia unitu będzie specjalna lampa do utwardzania wypełnień, aktualnie właśnie w ten sposób wykonywane cieszą się największą popularnością. Wspomnieć również trzeba o narzędziach drobnych, używanych przy badaniu zębów i czynnością wiążących się z ich leczeniem.